Expedice Afrika 2011

Vydejte se společně s námi na dalekou a nebezpečnou expedici do Afriky. Seznámíme se s africkou přírodou, kulturou, stylem života a dozvíme se o významných cestovatelích, kteří na tomto kontinentu konali objevné výpravy v minulosti. Naše výprava bude zcela unikátní, objevná a doposud nikdy úspěšně nevykonaná, napříč celým africkým kontinentem ze severu až k jihu.

Expedice bude využívat ke svému postupu různé druhy dopravních prostředků. Společně se budeme snažit rozluštit tajemství tohoto zajímavého světadílu a hledat lék na nemoci a problémy, které dnešní Afriku sužují …“

LETNÍ DĚTSKÝ STANOVÝ TÁBOR PRO ROK 2011 v ČELOŽNICI:

Termín tábora: neděle 31.07. – středa 10.08. 2011
Fotogalerie: Fotogalerie
Propagační letáček: K přečtení zde
Detailní informace: Brožura pro táborníky a jejich rodiče

Afrika
Afrika je druhý největší kontinent po Asii s celkovou rozlohou přes 30 500 000 km2, což představuje 20,3 % celkového povrchu souše na Zemi. Rozkládá se jižně i severně od rovníku z většiny na východní polokouli. Z větší části je obklopena oceány, na východě Indickým oceánem a na západě Atlantickým oceánem. Na severu se nachází Středozemní moře, které odděluje Afriku od Evropy. V oblasti Suezské šíje je Afrika spojena s Euroasijskou deskou.
Velkou část Afriky tvoří pouště (Sahara, Kalahari), polopouště a savany. V centrální části Afriky se pak nachází deštný prales.
Afrika je přezdívaná jako černý kontinent vzhledem ke složení obyvatelstva, kterého zde žije více než miliardu obyvatel (2009), což je 15% celkové populace Země, kteří žijí v 54 státech. Dle moderních poznatků je Afrika pravděpodobně kolébkou, odkud vzešel člověk na svém tažení osidlování planety.

Ahoj kamarádi,
budeme si na táboře opět malovat trička, letos změníme techniku – budeme batikovat za studena a razítkovat textil. Jako razítka máme krásné dřevěné a železné razítka se symboly adinkry, které nám zapůjčil DDM Litomyšl. Doporučuji vzít si ještě nějaké tričko – může být i tmavé, protože můžeme razítkovat i bíle. Kdo máte nějaké staré hadříky, vemte je prosím, ať máme materiál na experimenty. Jestli někdo popíjíte džusíky z malých nádob s cucavým vrškem, sbírejte prosím na barvy, ať nemusíme špinit injekční stříkačky.
A co to je adinkra – je to asi 60 znaků obrázkového písma západní Afriky, predevším Ghany. Každý znak má určitý význam, často se k němu váže přísloví či krátký rým.
Tisk vzorů si prohlédněte zde.Zpravodajství z Afriky – 1. den – neděle 31. 7. 2011

Transport z přístavu v Ostrožské Nové Vsi do čeložnické Afriky proběhl úspěšně. Blátivým územím nilské delty veškerá zavazadla převezl traktorový člun našeho příznivce pana Šalša-vezíra. V obydlích se táborníci brzy zabydleli. V první táborové hře se rozdělili do oddílů a po  krátkém hledání nalezli své oddílové vedoucí. Spolu s nimi vymysleli název a pokřik svého týmu. Na objevitelskou výpravu Afrikou se vypravily tyto týmy:
– Makarikari
– Hatari
– Termiti
– Akedis
Po prvním táborovém nástupu měly týmy za úkol opatřit si na zastupitelských úřadech tranzitní víza pro cestu jednotlivými africkými státy. To bylo zadání noční hry, která táborníky provedla okolím základny. Všechny týmy se svého úkolu zhostily se ctí, přestože terén byl náročný.
Společně prožitá dobrodružství prvního táborového dne uzavřela projekce příhod táborového maskota Lovce Pampaliniho. V dobré náladě se objevitelé rozešli přenocovat do svých chýší.

Zpravodajství z Afriky – 2. den – pondělí 1. 8. 2011

Ráno se děti probudily s dobrou náladou a nedočkavě se vrhly do táborových činností v první africké zemi – v Egyptě. Při rozcvičce se táborníci pokusili dostihnout běžícího Mota. Nepodařilo se, snad zítra budou mít více štěstí.
Ještě před snídaní se členové expedice setkali s německy mluvícím obchodníkem Hansem von Mikowitz, který je seznámil s aktuální situací na diamantových trzích a jak je výhodný „ordnung “ v chýši.
Po snídani se táborníci pustili do výroby krásně zdobených triček s africkými symboly. Špagety s africko-boloňskou omáčkou potěšily hladové žaludky neúnavných cestovatelů. Na hledání desky Rosetky bylo potřeba hodně sil. Zvláště, když musíte zachránit kódy hieroglyfů z válečného bojiště. Ještě že nás ve své nemocnici Lambarene přijal doktor Albert a léčil nás svou úžasnou medicínou. Celý den nám cestu ukazoval slavný lovec Pampaliny, a tak jsme nikde nebloudili.
Všichni objevitelé jsou ve skvělé kondici a bez stýskání a slziček posílají mnoho pozdravů všem na evropskou pevninu.

Zpravodajství z Afriky – 3. den – úterý 2. 8. 2011

Dnes naše expedice úspěšně překonala vyprahlou saharskou poušť. Na africkém tržišti si účastníci expedice vybrali ty nejlepší velbloudy, doplnili zásoby a vyrazili na cestu. Velbloudi byli sice nepokojní a plivali po svých pánech, přesto se cíl výpravy podařilo naplnit. Při svém putování objevitelé zakreslili do map několik oáz s prameny vody a nakonec úspěšně dorazili až k jeskyním zvaným Bunkr. Zde se jim podařilo získat jed štíra smrtonoše a zmije písečné.
Večer proběhl u táborového ohně, písničky s kytarou a hry provázely táborníky až do úplné tmy.
Zdravotní stav všech členů expedice je výborný, africká jim strava chutná a nálada je skvělá.

Zpravodajství z Afriky – 4. den – středa 3. 8. 2011

Po afrických dílnách – tisku triček, tvorbě panenek woodoo, střelbě ze vzduchovek, luku a foukaček – následovalo dopoledne plné her.
Odpoledne proběhlo ve znamení bojů proti pytlákům lovícím zvěř v afrických národních parcích. Bojovalo se paintballovými zbraněmi a podle spokojených reakcí táborníků se přestřelka náramně vydařila – zvítězili totiž všichni 🙂
U táboráku při písničkách a afrických pověstech strávili táborníci příjemný večer.
Při noční hře se objevitelé vypravili na procházku pralesem. Při cestě naslouchali zvukům pralesa a poznávali zvířata, která v africkém pralese žijí . Některé živočichy táborníci poznali snadno, ovšem poznat třeba žirafu nebo hyenu jen podle zvuku, který vydávají, bylo docela náročné.
Kromě pár drobných odřenin jsou všichni zdraví a pralesní klíšťata se nám docela vyhýbají.

Zpravodajství z Afriky – 5. den – čtvrtek 4. 8. 2011

Po snídani vyrazily objevitelské týmy na výpravu národním parkem. Cílem výpravy je pozorovat a zaznamenat způsob života jednotlivých zde žijících druhů zvěře. Optimálním místem pro pozorování byl zvolen hodonínský zoologický národní park.
Logisticky náročné se zúčastnilo 62 dětí + 10 vedoucích. Celkem bylo využito 6 různých safaribusů na území dvou států Burundi a Čad.
Děti byly dobrovolníky v africkém Národním parku a jejich úkolem bylo získávat informace a zvířatech, která tam žijí. Hledaly odpovědi na vylosované otázky (ať už z cedulek u zvířat nebo na základě vlastního pozorování). Táborníky hra bavila a také si při ní dozvěděli plno zajímavých informací.

Zpravodajství z Afriky – 6. den – pátek 5. 8. 2011

Ráno objevitele v Africe probudilo sluníčko. Po rozhýbání ztuhlých kostí proběhly africké dílny – dokončovala se výroba zdobených triček, trénovala se střelba ze vzduchovky, hod šipkami i poznávání africké přírody.
Po svačince se táborníci setkali s Hans von Mikovitzem, který jim poradil, jak se mohou setkat s nevrlým šamanem tak, aby jim byl ochoten poskytnout radu, jak vyřešit prastarý africký rébus. Běloši se tedy převlekli za domorodce, ozdobili tělo barvami a divokými tanci uctili šamana. Šaman skvělé vystoupení maskovaných bělochů odměnil potřebnou radou.
Odpoledne táborníci vyrazili k Viktoriinu jezeru. Zde se setkali s domorodými potápěči, kteří je naučili technice profesionálního potápění a pomohli jim z jezerního dna vylovit krásné mušle. U jezera si objevitelé spokojeně užívali vodních radovánek až do večeře.
Po tradičním posezení u táborového ohně se objevitelé uložili ke spánku. Jen hlídky bděly nad táborovou vlajkou. Hlídaly opravdu ostražitě, protože se jim podařilo varovat tábor před útočníky, kteří se pokusili vlajku, nejcennější táborovou trofej, zcizit. Všichni táborníci statečně chránili naši základnu a úspěšně pronásledovali a zadrželi pět narušitelů. Noční noční hru si táborníci hezky užili. Pak se zachumlali do svých spacáků a po náročném dni v mžiku usnuli.

Zpravodajství z Afriky – 7. den – sobota 6. 8. 2011

Ráno proběhl naprosto generální úklid v příbytcích afrických objevitelů. Proběhla inventura oblečení v kufrech, přestlání postelí, úklid nočních stolků. Takže teď mají všichni táborníci své vybavení v naprostém pořádku. Doufejme, že současný stav vydrží déle než jenom dnes :-).
V afrických dílnách dnes táborníci trénovali střelbu z luku a foukaček, vyráběli africké masky, náramky a náhrdelníky a naučili se  hrát Bluff – domorodou africkou blafovací hru se šesti kostkami.
Do oběda ještě objevitelé stihli najít konstrukční plány pro sestrojení vzducholodě, kterou chtějí odpoledne přeletět nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro.
Vzducholodě byly odpoledne úspěšně sestrojeny a přelet Kilimandžára byl zdárně uskutečněn. Nebyl ovšem jednoduchý. Naše posádky byly napadeny pytláky, statečně se však ubránily a pytláky zlikvidovaly. Vzducholodě táborníci sestrojili z větví svázaných provázky a bojovalo se látkovými puckami. Puckovku si děti náramně užily. Atmosféra při hře byla akční ale přátelská.
Večer proběhl tradiční táborák, zpívání při kytaře, hraní her a promítnutí dalších dvou příběhů o slavném lovci Pampalinim.

Zpravodajství z Afriky – 8. den – neděle 7. 8. 2011

Ráno táborníky příjemně probudil obchodník Hans von Mikowitz. Protože je dnes neděle, namísto rozcvičky proběhla zrovna snídaně. Po úklidu stanů se táborníci pustili do výcviku dovedností v afrických dílnách. Hlavním úkolem dne je zamezit stavbě přehrady Kariba na řece Zambezi nedaleko Viktoriiných vodopoádů. Přehrada by vzala vodu domorodým kmenům a ty by se musely vystěhovat jinam. Tak je motivován dnešní táborový program.
Dopoledne byl proveden průzkumný výlet proti proudu Zambezi, během kterého došlo k setkání s královnou Makumbato, která si vyžádala naši pomoc (lov zvěře a predátorů).
Odpoledne si oddíly vylepšily svoji finanční situaci tím, že před náročnou komisí prezentovaly své kulinářské umění (klobáskové špízy i chleboví hadi byli prudce jedlí).
Získané peníze vzápětí členové expedice utratili na bazaru v Harare, kde nakoupili ingredience nutné k sestavení trhaviny, kterou večer použijí k destrukci přehrady Kariba. Velkou měrou nám byl nápomocen šaman kmene Zulu.
V nočních hodinách se u členů expedice projevila osobní odvaha a statečnost, se kterou pronikli do blízkosti přehrady a aktivovali detonátory. Tento čin byl korunován explozí a zničením přehrady.
Poté všichni spokojeně zalehli do svých spacáků a spali a spali a dobře se jim spalo… 😉

Zpravodajství z Afriky – 9. den – pondělí 8. 8. 2011

Dnes táborníci vstávali až okolo půl deváté. Na stanové celty jemně bubnoval déšť a ve spacácích bylo moc příjemně … Takové bylo probuzení na hranicích Namibie a Botswany.
Sotva objevitelé posnídali, pustili se do boje proti zhoubné infekci, která napadá divoce žijící zvířata na afrických pláních – aplikace léčebných prostředků. Aplikace se provádí velmi šetrným a nebolestivým zásahem zvířete léčebnou kapslí. Kapsle se vystřelují speciální puškou s laserovým zaměřovačem. Současně probíhají i další africké dílny – střelba lukem a foukačkou, výroba obsidiánových masek, pletení bavlněných ozdob, korálkování a turnaj v domorodé hře Bluff.
K dopolední svačince táborníky potěšily výborné banány přímo z u rovníku ležícího afrického státu Kamerunu.
Před obědem se objevitelé setkali s bojovníky z kmene Křováků, jejichž územím potřebují projít, aby mohli pokračovat dále v cestě napříč Afrikou. Křováci bělochům nedůvěřují, a tak se je bojovníci pokusí přesvědčit vlastnoručně vyrobenými dary.
Předávané dary a přání, které objevitelé přednesli v domorodé křováčtině, místní kmeny nadchly. Křováci nám ochotně povolili průchod svým územím. Na území Křováků však nebylo bezpečno – pohybovali se tam bílí otrokáři, kteří africké domorodce chytají a prodávají do otroctví. Tito otrokáři naši výpravu napadli. Do jednoho však byli pochytáni a předáni do rukou spravedlnosti. Hru s popsanou motivací si táborníci s chutí zahráli v navlhlém lese nedaleko tábora.
Večer proběhl ve znamení deskových a karetních her v táborové jídelně.

Zpravodajství z Afriky – 10. den – úterý 9. 8. 2011

Ráno nás v Jihoafrické republice probudilo sluníčko. Po snídani a tradičních afrických dílnách proběhl vědomostní závod smíšených skupin objevitelů. Táborníci běželi po cestě vyznačené fáborkami a odpovídali na otázky, které se týkaly afrického kontinentu a také společně prožitých táborových zážitků. Posledním úkolem závodu bylo vyšplhání do koruny vysokého stromu po provazovém žebříku. Za prokázané vědomosti a statečnost při závodu byli objevitelé odměněni nevybroušenými diamanty z jihoafrických dolů.
Odpoledne se uskutečnila příprava závěrečného táboráku a bitva proti nepřátelským otrokářům, kteří v noci odcizili vlajku naší expedice. Všichni objevitelé byli odhodláni za každou cenu získat vlajku zpět.
Boj proti otrokářům byl obtížný, ale podařilo se. V puckové bojové hře, při které byli vedoucí a instruktoři v rolích otrokářů, se táborníkům úspěšně podařilo získat vlajku zpět.
K večernímu táboráku za členy expedice přijel na svém kole slaný lovec Pampalini a ten z ingrediencí, které objevitelé získávali při své pouti Afrikou, vytvořil léčivý lektvar, který pomůže vyřešit některé z palčivých problémů současné Afriky.
Společné posezení u táboráku pod oblohou plnou hvězd v kruhu kamarádů, písničky při kytaře, předání závěrečných diplomů a sošek kouzelných Kiumbů uzavřely letošní táborovou expedici napříč Afrikou.

Zpravodajství z Afriky – 11. den – středa 10. 8. 2011

Po budíčku, který byl tentokráte až o půl deváté a po snídani jsme se pustili do úklidu tábořiště, stanů a balení kufrů. Dopoledne v pilné práci rychle uběhlo. Odpoledne jsme se rozloučili na posledním táborovém nástupu, oblékli si trička s vyšitým logem naší expedice a vyrazili z Afriky zpět do civilizace.
Jedenáct táborových dnů plných her a dobrodružství prožitých spolu s partou kamarádů uplynulo. Máváme Expedici Afrika a těšíme se na viděnou s vámi na podzimním potáborovém setkání a snad i na dalším táboře o příštích letních prázdninách …
Velké díky posíláme všem, kteří se zasloužili o to, aby náš tábor zdárně proběhl …

Fotogalerie z potáborového setkání

Gallery not found.

 

Fotogalerie z vánočního setkání

Gallery not found.

Komentáře nejsou povoleny.