Survival Team 2014

Letošní tábor bude věnován tématice přežití, dovednosti, kterou můžete ve svém
životě potřebovat. I v dnešním civilizovaném světě se může stát, že se ocitnete v situacích, ve kterých půjde o život. Pokud si budete umět poradit, zachráníte tím
sebe i jiné.

Po absolvování našeho tábora byste měli být schopni vybudovat nouzové tábořiště, netradičními způsoby získat vodu, rozdělat oheň a připravit naněm stravu, orientovat se v přírodě, zdolávat terénní překážky, pracovat s mapou, poskytnout první pomoc a mnoho dalších dovedností.

 

LETNÍ DĚTSKÝ STANOVÝ TÁBOR PRO ROK 2014 v ČELOŽNICI:

Termín tábora: neděle 27.07. – středa 06.08. 2014
Fotogalerie: Fotogalerie
Propagační letáček: K přečtení zde
Detailní informace: Brožura pro táborníky a jejich rodiče


Zpravodajství Survival Teamu – 1. den
Ve 14 hodin 15 minut autobus se shromaždiště v Ostrožské Nové Vsi odvezl rekreanty do přístaviště v Čeložnici, kde na ně čekala nablýskaná výletní loď Queen Elizabeth II. Všechny účastníky na její palubě srdečně přivítal hrdinný kapitán Korkorán a popřál jim krásnou a klidnou plavbu. Bohužel nestalo se tak. Po neočekávaném nárazu do ledové kry loď ztroskotala. Naštěstí se všichni pasažéři v pořádku stihli evakuovat a nedošlo k žádným ztrátám na životech. Záchranné čluny nás dopravily na blízký neobydlený ostrov. Dokonce se nám podařilo zachránit i spoustu nástrojů a materiálu. Expedice survival – přežití – pro nás právě začíná…

Zpravodajství Survival Teamu – 2. den
První den na opuštěném ostrově začal hledáním snídaně. Odliv na pláž vyplavil suchary a jablka, které alespoň částečně naplnily žaludky malých ztroskotanců…

Během dopoledne za námi dorazil tým profesionálních záchranářů ze zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje. Předvedli nám zásahové vozidlo včetně veškerého vybavení, provedli resuscitaci stále raněné figuríny Anduly a některé táborníky částečně nebo kompletně zafixovali do mobilních dlah. Pro všechny zúčastněné i přihlížející to byl skvělý zážitek. Záchranářům posíláme velký dík.

Po štafetových úkolech si táborníci pochutnali na výborném obědě – zeleninové polévce a rajské omáčce s masem a těstovinami.

Po odpoledním odpočinku se trosečníci pustili do stavby nouzových přístřešků. Jak se jim podařily, se můžete podívat ve fotogalerii. Jejich kvalitu vyzkoušíme v některé z následujících nocí, kdy zde plánují přenocování starší odvážlivci.

Večer se trosečníci seznámili s jediným místním obyvatelem – Robinsonem, který na ostrově žije více než osm let. Zná velmi dobře místní podmínky a nabídl jim spolupráci při záchraně. Ze svých zásob věnoval každému týmu SURVIVAL TEAM KIT, který obsahuje vše potřebné k nouzovému přežití. Předání tohoto cenného daru se ale velmi zkomplikovalo, protože batoh s vybavením se nečekaně zakutálel do bažinaté sirné propasti. Všechny survival teamy prokázaly mimořádnou odvahu a podařilo se jim svůj díl ze smrtící černoty úspěšně vyzvednout.

Zpravodajství Survival Teamu – 3. den
Dopoledne bylo věnováno vytváření SURVIVAL KITU – česky krabičky poslední záchrany. Za osvojení dovedností potřebných pro přežití získali táborníci odměnu – první předměty do svých osobních krabiček. Byla to svíčka a zalaminované instruktážní kartičky ze speciální čeložnické táborové série s návody pro přežití, které popisují zakládání ohně různými způsoby a možnosti využívání tísňových telefonních linek.

Poté se táborníci učili zakládat oheň netradičními postupy. Třeba za pomoci švédského ocelového křesadla či hořčíkovým zapalovačem. Zajímavá byla ukázka velmi rychlého rozdělání ohně zkratováním dvou 1,5 voltových monočlánků. Celkem byli táborníci seznámeni se dvanácti různými možnostmi rozdělání ohně.

Odpoledne museli táborníci projít územím s nebezpečnými jedovatými hady a získat kódy potřebné pro prozkoumání ostrova. Taková byla motivace bojové hry, která všechny táborníky zaujala. Líbila se jim možnost aktivně komunikovat za použití vysílaček, a tak předávat získané informace na velitelství. Krátký vydatný déšť táborníkům umožnil vyzkoušet kvalitu vlastnoručně vybudovaných celtových přístřešků. Na jejich funkčnost byli táborníci právem hrdí.

Večerní celotáborová desková hra OSTROV procvičila strategické myšlení dětí, při které se učí rozhodovat, jak optimálně řešit neočekávané krizové situace.

Večerní zpívání umocnilo dobrou náladu účastníků expedice. Zdravotní problémy se nám zatím šťastně vyhýbají. Táborníci posílají pozdravy vám všem do civilizace.

Zpravodajství Survival Teamu – 4. den
Ráno kolem deváté hodiny do tábora dorazila vzácná návštěva – skupina profesionálních vojáků ze 74. lehkého motorizovaného praporu v Bučovicích. Dorazili třemi dopravními prostředky – skvěle vybaveným průzkumným Pandurem, velitelským obrněným vozidlem IVECO a tradičním vojenským džípem. Na čtyřech stanovištích si táborníci postupně prohlédli vojenská vozidla, seznámili se s náročnou prací vojenského zdravotníka, člena týmu protichemické jednotky, prozkoumali osobní výstroj a výzbroj vojenského průzkumníka a vyzkoušeli svoji zdatnost při zdolávání lanových překážek. Dopoledne strávené s vojáky bylo nezapomenutelným zážitkem pro všechny účastníky tábora. Děkujeme.

Odpoledne táborníci upravovali svá maskáčová trička tiskem linorytu, trénovali poskytování první pomoci, během přeháňky zhlédli další díl naučného seriálu Přežití a nakonec se vypravili do lesa, kde si zahráli strategickou hru Tanky.

Po oblíbené krupici strávili všichni společně večer u táborového ohně a zazpívali si své oblíbené hity z táborových zpěvníčků.

Zpravodajství Survival Teamu – 5. den
Valná část dnešního dne byla věnována získávání potravy nutné pro přežití. Menu podávané k snídani táborníky poněkud překvapilo, nicméně valná většina z nich si chuť jemně kořeněných cvrčků restovaných na rozpáleném olivovém oleji velmi pochvalovala. Tato delikatesa a další pokrmy z hmyzu budou zřejmě jediným dostatečně kalorickým pokrmem pro budoucí generace stále rostoucí populace obyvatelstva naší planety …

Letadlo, které nás mělo evakuovat zpět do civilizace, kvůli špatnému počasí havarovalo na jižní části ostrova. Táborníci rychle nalezli vážně raněnou posádku. Zvládli na místě nehody v kouřících troskách vyhledat vážně raněné a poskytnout jim první pomoc. Ošetřené je pak na nosítkách přenesli do táborové ošetřovny. Z trosek navíc vyzvedli kromě černé skříňky i několik předmětů důležitých pro naši záchranu. Celá posádka letadla vděčí našim obětavým táborníkům za záchranu života.

Pro získání potravy se táborníci vypravili do okolních nepřístupných lesů. Zde nalezli velké množství báječně zralých banánů, které zaplnily jejich stále hladové 🙂 žaludky.

Odpolední dekontaminace v táborových horkých vřídlech byla po chladivé dešťové přeháňce příjemným zážitkem.

Večer táborníci strávili v klubovně hraním celotáborové deskové hry. Spoustu legrace prožili při oblíbené partičce. Po desáté hodině se všichni zdraví a spokojení zachumlali do spacáků a těší se na příští, doufejme, že už zase slunečný den.

Zpravodajství Survival Teamu – 6. den
Konečně jsme se mohli uskutečnit velkou cestu, abychom podrobně zmapovali náš ostrov. V půl desáté se celý tábor společně vydal na celodenní výpravu. Našim úkolem bylo zakreslovat trasu do mapy, sledovat výškový profil a významné body pochodu. Po cestě táborníci sbírali podle herbáře jedlé rostliny. Naším cílem se stala zřícenina hradu Cimburk na vyvýšenině uprostřed pralesa.

Náročnou trasu o délce 26 km všichni zvládli v pohodě a dobré náladě, ztráty na životech jsou nulové 🙂 .

Večer táborníci vyměnili své herbáře a mapy s Robinsonem za parabolu pro naši satelitní vysílačku. Nezahálela ani kytara a do stanů všichni uléhali znaveni, ale spokojeni.

Zpravodajství Survival Teamu – 7. den
Sluníčko nám vysoušelo zem a dopoledne jsme si zahráli paintball. Rozdělili jsme se na skupiny a nastal boj o vlajky. Vyhrál žlutý tým. Část mírumilovnějších táborníků se vypravila na krátkou procházku za zvířátky a relaxovala.

Po obědě následovaly vodní hrátky a bomby lítaly vzduchem. Osvěžili jsme se ve sprchách. Po svačině jsme překonávali různé lanové překážky. Pavučina, pavouk poslepu, chůze po laně, šplh a běh s kufříkem a batohem přinesli týmům body. Tři zástupci vítězů si pak vylezli do koruny „citronovníku“ pro důležitou součást satelitní vysílačky – tři citrónky. Tak jsme získali zdroj energie.

Následoval večerní nástup, hymna a další kolo naší celotáborové hry Ostrov, předávání diplomů a zpívání u ohně.

V deset hodin nastala večerka, ale ve vzduchu bylo cítit napětí. Že by se nám někdo pokusil ukrást vlajku…

Zpravodajství Survival Teamu – 8. den
Výstřely a dým po půlnoci ohlásily přepad tábora. Čtyři nevítaní domorodci vtrhli do tábora a snažili se ukrást naši vlajku.Tábornici ji statečně uchránili a domorodce pochytali. Obstáli se ctí.

Ráno nás čekalo nepříjemné zjištění. Do snídaně z pralesních bobulí se omylem dostala jedna jedovatá, která do dvanácti hodin od požití způsobuje oslepnutí. Jedinou záchranou pro nás byla protilátka, pro jejíž výrobu bylo potřeba sesbírat suroviny. Nektar a pyl z květu rostliny. Pro jejich získání bylo potřeba dodat rostlině čistou přefiltrovanou vodu a hnojivo.

Poslední surovina byly plody nedalekých stromů, ke kterým se vydali s počínající slepotou. I přes náhlý déšť a silnou bouřku se jich podařilo sesbírat dostatečné množství. V poslední chvíli stihli nápoj připravit a zabránit hromadnému oslepnutí.

Zpravodajství Survival Teamu – 9. den
Po tom, co nás bouřky bičovaly den za dnem, první paprsky ranního slunce nás polechtaly na tváři a vzbudily špetku naděje. Po vydatné snídani jsme se s vervou pustili do nácviku střeleckých dovedností. Po vybroušení našich schopností bylo důležité opatřit si nástroje potřebné k lovu divoké zvěře. Mozkové závity pracovaly na plné obrátky a čas neúprosně běžel v náš neprospěch. Překážky pro nás byly hračkou, odměnou nám byla výborná vepřová pečínka připravená kuchařinkami expedice..

Odpoledne nastal křest ohněm – lov opravdové divoké zvěře. Správné kombinace nástrojů nám umožnily stáhnout zvířata z kůže a následně vytvořit oblečení vhodné k přežití, ale i v souladu s nejnovějšími módními trendy, což mohla posoudit vysoce odborná porota na večerní módní přehlídce. Šaty byly velmi kladně hodnoceny a potlesk diváků nebylo možné utišit až do pozdních hodin.

Hřejivé plameny táborového ohně dohlížely spolu s jasným měsícem na poklidný spánek všech účastníků, jež ulehli vstříc dalším zážitkům nového dne.

Zpravodajství Survival Teamu – 10. den
Poslední den na ostrově… Co dodat… Museli jsme přežít a zachránit se. Emoce tekly proudem…

Dopoledne jsme formou kvízu prověřili nabyté znalosti a zjistili, že bychom v divočině a na poušti (ne)přežili:-). Naštěstí po praktické stránce to bylo mnohem lepší!

Nejprve jsme pomocí pucek zlikvidovali farmu drogového kartelu a získali poslední součástku nutnou k sestavení komunikačního zařízení dlouhého dosahu. Ztráty na životech byly… Ale jen na straně kartelu. Neměli šanci!

Odpoledne jsme podstoupili náročnou trasu (120 min) s mnoha úkoly, která vedla k definitivní evakuaci všech oddílů z pustého ostrova. Závěrem bylo nutné zachytit světelnou signalizaci ze záchranné lodě, dekódovat přijatou zprávu a naladit se na potřebnou vysílací frekvenci. Potom už nebyl problém nalodit se na evakuační loď a podrobit se zdravotní prohlídce.

Lodní terapeut shledal, že je nutné všechny přeživší dobře nakrmit (hambáč „de Luxe) a dát je do pořádku psychicky. Byla nařízena pravá námořní „dýza“, která zahladila veškerá prožitá traumata a dokonce i tým vedoucích se už těší na další tábor (v roce 2015) 🙂

Zpravodajství Survival Teamu – 11. den
Poslední den naší expedice byl věnován návratu z neobydleného ostrova do civilizace. Blahopřejme všem účastníkům tábora ke zdárnému zvládnutí všech nástrah a nebezpečných situací v nehostinné přírodě.

Srdečně všechny zveme na podzimní potáborové setkání, kde na vás bude čekat projekce videa a vaše objednaná DVDčka.

S těmi, kteří se rozhodnou s námi znovu vyrazit za dobrodružstvím, se rádi setkáme na příštím letním táboře v roce 2015.

Rodičům děkujeme za hezká slova a pozitivní hodnocení práce celého táborového týmu. Velmi si toho vážíme.

velení tábora Survival Team 2014

Komentáře nejsou povoleny.