Expedice Čína 2015

Vzpomínáte si na táborovou hymnu? Můžete si ji poslechnout zde. Pro zájemce máme i notový zápis.

Šikmé oči, žlutá pleť, co se mi stalo?
Co jsem včera sněd?
Alergii na rýži mám,
jak panda velká si připadám!
Tvář jak placku – jak čínská zeď,
stal jsem se Číňanem právě teď!

Draci a démoni se honí oblohou,
Arak či opium však za to nemohou.
Čínská říše – perla Asie,
ten kdo tam nebyl jak když nežije!

Jídelní hůlky mi z uší trčí,
po kobylkách mi v břiše kručí
na nohou sandály z bambusu,
dej pozor ať nešlápneš do trusu!
je to boj o život – tak překroč svůj stín
stane se z tebe mistr Šao-lin!

Draci a démoni se honí oblohou,
Arak či opium však za to nemohou.
Čínská říše – perla Asie,
ten kdo tam nebyl jak když nežije!

 

LETNÍ DĚTSKÝ STANOVÝ TÁBOR PRO ROK 2015 v ČELOŽNICI:

Termín tábora: neděle 02.08. – středa 12.08. 2015
Fotogalerie: Fotogalerie
Propagační letáček: K přečtení zde
Detailní informace: Brožura pro táborníky a jejich rodiče


Zpravodajství Expedice Čína – 1. den
Slabý krátký deštík přivítal návštěvníky Metropolitního muzea v Čeložnici, kteří zde zavítali na unikátní výstavu Terakotová armáda a první čínský císař.

Po ubytování se děti vydaly po fáborcích a prohlédly si expozice Střelný prach, Čínské vynálezy a Terakotoví bojovníci, obdivovaly čínský porcelán a na závěr se zastavily u fotografa, aby si pořídily pravé čínské foto na památku. Sbíraly při tom dílky puzzle, které v cíli poskládaly a dozvěděly se, do kterého oddílu patří.

A tak se dal dohromady oddíl Ohně, Vody, Dřeva, Země a Kovu (zlata), což je pět čínských živlů. Následovala tradiční oblíbená první večeře – lahůdkové párečky.

Po večerním nástupu šly děti pochytat zpět do klecí velmi vzácné papoušky, kteří vylétli z klecí ve velkém sále s terakotovým bojovníkem. Brzy přišly děti na správnou taktiku lovu, v podvečeru na louce nad táborem spojily své síly a všechny vzácné zlaté ptáky vrátily do klece. Při divokém lovu došlo k neštěstí – něco se stalo v táboře. Táborníci se po návratu na svou základnu ocitli v jiném světě. Posunuli se o pár tisíc let do minulosti.

V táboře se dostali do paláce Císaře, kde pro ně bylo připraveno velkolepé Stínové divadlo se skvělými hereckými výstupy.Dramatické scény střídaly romantiku.

Plni dojmů ulehli malí cestovatelé. Zítra je čeká hledání Malého prince v Chrámu Šaolin.

Zpravodajství Expedice Čína – 2. den
Ráno šli táborníci hledat Malého prince. Zjistili, že je ukryt v chrámu Šao-lin. Během pátrání potkávali mnichy tohoto chrámu a učili se jejich bojové dovednosti. Chrám se jim však stále nedařilo najít. Na cestě se posilnili skvělou rajskou pochoutkou.

Odpoledne naštěstí potkali zcestovalého kupce, který jim poradil. Sestrojili vlastní draky a s jejich pomocí se jim podařilo přivolat velkého draka a ten je do chrámu přivedl. Chrám obléhali vzbouřenci. V těžké bitvě zvítězili. Po oslavě v chrámu se vydali zpět do hlavního města, opatrně prošli skrytými chodbami osady Čeng-čuo a mohli se v klidu uložit ke spánku.

Všichni táborníci jsou zdraví a užívají si expedici.

Zpravodajství Expedice Čína – 3. den
Den nezačal zrovna slavně. Celou expedici postihlo prokletí zlého démona Tiang-Š (živý mrtvý). I přes lehké neduhy jsme pokračovali ve zdokonalování umění Šao-lin. Po obědě začala příprava na uskutečnění rituálu Xiang-Fu (rituál štěstí), který jako jediný dokáže zlomit ranní prokletí. Nejprve ale bylo potřeba nasbírat všechny potřebné ingredience, jejichž získání však nebylo vůbec snadné, neboť si prokletí vybralo svou daň v podobě lehkého handicapu. Táborníci se s tím však vypořádali na výbornou a dokonce se dokázali úspěšně ubránit vodním démonům.

Po setmění nastal čas pro vykonání ritálu v samotném srdci Pekingu – Zakázaném městě. Zde i s pomocí Tiang-Š došlo k prolomení kletby a celá expedice může ve svém putování zdárně pokračovat.

Všichni táborníci jsou zdraví a chutná jim.

Zpravodajství Expedice Čína – 4. den
Ve středu jsme hledali jeskyně Mo-kao – Jeskyně tisíce buddhů, které se nacházely v místě zvaném Břestek. Po cestě nám škodila liška – noční démon, jež mimo jiné začarovala mapy. Ochránit se před ní nám pomohl osobní amulet.

Odpolední břestecké skotačení na hřišti nám zpestřil odlet horkovzdušného balonu.
Než jsme se mohli vydat do jeskyní k mnichovi, bylo potřeba sepsat vlatní sútru na základě vzácné Diamantové sútry.

Den zakončilo uložení se ke spánku pod čínskou oblohou.

Zpravodajství Expedice Čína – 5. den
Ve čtvrtek jsme se vydali po jantarové stezce zpět do tábora. Expedice se rozdělila na dvě části, abychom unikli slídivému oku nepřítele. I přesto, že se každá skupina vydala jiným směrem, narazili obě na velkou překážku v podobě řeky Jang-C-Tiang, kterou chtě nechtě museli přebrodit. Jedna skupina se brodila přes řeku ve městě zvaném Ky-jov a druhá ve vísce zvané Bohu-sla-vice. Nakonec to nebyla tak velká překážka, jak se původně zdálo a
táborníci byli rádi, že se můžou ve velmi parném dni osvěžit. V podvečer jsme všichni v pořádku dorazili do tábora.

Putování až na pár puchýřů dopadlo úspěšně. Celá expedice byla po dvou dnech na nohách tak unavena, že už jen shlédla 36 komnat Šao-linu a uložila se ke spánku.

Zpravodajství Expedice Čína – 6. den
V páteční dopoledne ohlásil zvon začátek školní výuky čínského jazyka. Bystří studenti si zapisovali veškeré poznámky, které jim na závěr pomohly s úspěšným splněním záverečného písemného testu.

Sotva si děti začaly užívat školního volna, přiběhl dělník z nedaleké Čínské zdi a požádal táborníky o pomoc. Trápil ho nedostatek cihel. Táborníci obratně napsali do strážných věží dopisy s prosbou o zbylé cihly. Poté se na ně osobně vydali, na věžích plnili nelehké úkoly a pomáhali při obraně zdi. Postupně tak získávali za dobře odvedenou práci cihly, se kterými Čínskou zeď dostavěli.

Jelikož se však blížila velká skupina nebezpečných nájezdníků a hrozilo nebezpečí jejich vpádu, vyslali jsme po věžích kouřové signály, které přivolaly posily a nájezdníky zahnaly.
Čína tak opět zůstala v bezpečí a táborníci se mohli těšit na další dobrodružství.

Zpravodajství Expedice Čína – 7. den
Svátek dračích člunů

Po vítězném probuzení po nočním bránění vlajky, se naši táborníci mohli těšit na největší čínský svátek a to svátek dračích člunů. Bohužel se hned ráno vyskytla nepříjemná komplikace. Na řece, kde se měla slavnost odehrát, se usídlil zlý Žraločí muž. Proto nás princ pověřil jeho likvidací. Poprosili jsme o radu slečnu kořenářku, která nám sice nepomohla Žraločího muže zahnat, ale díky svým znalostem bylinkářství a kouzel nám pomohla nasbírat byliny a vytvořit ochranný amulet.

Odpoledne jsme osvobodili kousky dračí duše a díky tomu se mohl dobrý drak vrátit a pomoci nám Žraločího muže zahnat. Cesta k němu nebyla lehká. Narazili jsme na bažiny i hejna bodavého hmyzu, které nám k němu znepříjemnili cestu. Nakonec však Žraločí muž dostal co proto a odplaval neznámo kam.

Svátek tak mohl naplno vypuknout. Všichni se radovali, že je řeka volná, drak osvobozený a patřičně to oslavili. Nejprve přišli na řadu dračí lodě, kde pod drobnohledem přísné poroty byly lodě podrobeny všem zatěžkávacím i estetickým zkouškám. Následný závod zvládly všechny lodě, i když v nich po náročné plavbě bylo pořádně mokro. Prázdné žaludky po náročném závodě jsme si naplnili výbornými rýžovými knedlíčky ve vyhlášené čínské restauraci. Den byl završen stínovým divadlem každého oddílu. A vskutku, některé herecké výkony by zasloužili Oskara.

Zpravodajství Expedice Čína – 8. den
Ráno jsme se z pověření císařského paláce stali obchodníky. Nasbírali si dostatek surovin, zvláště velmi cenný porcelán a papír, abychom se mohli vydat na nejdelší obchodní trasu světa – Hedvábnou stezku. Seznámili jsme se s její trasou, po které dříve cestovaly výpravy i tři roky. Putovalo po ní nejen zboží, ale i vzdělanost a nové myšlenky.

Měli jsme plné sklady kokonů hedvábí, které přilákaly Barbary ze Severu. Prohnali se táborem a posbírali ze všech stanů cenné hedvábí (spacáky).

Ihned se vydaly skupinky po okolí a naše hedvábí vykupovaly od místních obchodníků. Děti si počínaly velmi obratně, vychvalovaly své zboží a předváděly své nápady a vynálezy. Každý získal zpět svůj nejcennější balík hedvábí. Odpoledne jsme dorazili do města Dunhuang, na trhu vyměnili suroviny za zlato a zkusili štěstí v hrách a sázkách. Po svačině se obchodní výpravy vracely se svým zlatem domů přes les, kde řádili nesmrtelní slepí loupežníci.

Podařilo se pronést všechno zlato, též díky vzájemné výpomoci mezi oddíly. Někteří přežili své dvě smrti, aby se na závěr přeměnili. Na kole osudu si pak táborníci vytočili svou podobu reirnakace – hada, kozu, myš … Do závěrečné nirvány se naštěstí nedostal nikdo.
Na závěr dne je čekala lázeň a zpívání u ohně, kde jsme uslyšeli v temnotě dvě rány. To pták Fénix padl na zem a shořel ve svém ohni. Děti pak v noci posbíraly svítící peříčka ptáka Fénixe a zanesly je do hnízda, kde již bylo vejce nového Fénixe. Na jasnou hvězdnou oblohu se pak z tábora vznesl úchvatný pták Fénix, aby nám strážil dobrý spánek.

Zpravodajství Expedice Čína – 9. den
Krutopřísní démoni ovládající počasí, donutili naši expedici k zoufalému činu – zbabělému ústupu do azylu Ky-jow-ske-ho koupaliště. V příjemném prostředí všichni členové expedice nabyli nových sil, které byly během odpoledne a večera beze zbytku využity.

Kromě samotných vodních hrátek, stihla polovina členů expedice velmi zdařile vyzdobit svá doposud bílá trička čínskými motivy a druhá polovina podstoupila náročný výcvik s palnými zbraněmi (paintball). Pokud si myslíte, že toho už bylo na jeden den dost, tak se šeredně pletete… po večeři a večerním nástupu se jednotlivé oddíly expedice navzájem potěšily dalšími scénkami z kategorie umění – tentokrát se jednalo o loutkové stínové divadlo. Bylo to skvělé! A to nebylo vše…

Ještě bylo nutné vyslat do Žlutého moře (nočního lesa) průzkumné čluny, které musely zmapovat skutečnou sílu japonského invazního loďstva. Několik nejmladších členů expedice už se tohoto podniku neúčastnilo, ale ostatní se noční hry zúčastnili s aktivitou a nasazením, typickými pro všechny členy tábora.

Před posledním programovým dnem si všichni sáhli na dno. A to ještě netuší, co je čeká v úterý!

Zpravodajství Expedice Čína – 10. den
Dopolední program začal pozvolna… Číňánci, kteří ještě neměli vyzdobený svůj čínský oděv, tak učinili a druhá polovina se věnovala řešení tangramů. Trošku jsme zavařili mozkové závity, ale naštěstí se tou dobou teplota držela „jen“ kolem 30 stupňů. 😉
Druhou část dopoledne jsme hledali dílky mapy Tsuro, která byla nezbytně důležitá k tomu, abychom mohli v podvečer přivést z říše mrtvých posledního čínského císaře.

Odpoledne bylo nejprve potřeba navázat kontakt s říší mrtvých přes zbloudilou duši Ku-Chun, která po obdržení dostatečného množství darů a obětí (vlastních kokin dětí) poradila členům expedice při kompletaci mapy. Získali jsme popis cesty k hrobce posledního císaře.
Hrobka císaře byla chráněna armádou terakotových vojáků a táborníci museli vyvinout značné úsilí při jejím dobývání v hodně náročném terénu. Terakoti neměli šanci a císař byl vzkříšen. Poté se každý oddíl osobně setkal s císařem, který zhodnotil činnost dětí za celou dobu tábora. Poté císař svolil k tomu, že členové expedice se mohou vrátit do současné doby přes „Most bez návratu“, ale jen za podmínky, že vypijí nápoj zapomění (pěkný hnus mimochodem!). Nicméně děti se už tak moc těší domů, že s tím neměly problém a zvládly jak vypít nápoj zapomění, tak přejít most bez návratu.

Po exluzivní večeři (hambáče) došlo ke zpívání u táboráku a pro některé filmové fanoušky k projekci filmu čínské produkce. Do stanů nás kolem 23:30 zahnala 15min přeprška, během které celý tábor upadl do zaslouženého posilujícího spánku a jenom já (vedúcí dňa), tady datluju zprávu pro Vás, rodiče, kteří se určitě těšíte na návrat vašich ratolestí… Tím skončilo období zábavy a zítřejší odjezdový den snad proběhne bez komplikací. Na viděnou v ONV!

Zpravodajství Expedice Čína – 11. den
Naše expedice do starověké Číny úspěšně dorazila zpět do současnosti.

Srdečně všechny zveme na potáborové setkání, kde na vás bude čekat projekce videa a vaše objednaná DVDčka.

Rodičům děkujeme za hezká slova a pozitivní hodnocení práce celého táborového týmu. Velmi si toho vážíme.

velení tábora

Komentáře nejsou povoleny.