10. TÁBOR - "DIVOKÝ ZÁPAD 2007"


 HAMÉ - Sponzor tábora
Tímto si dovolujeme poděkovat sponzorovi Hamé za produktovou podporu našeho tábora v roce 2007.

 CO JE TO WESTERN
Western je žánr především americké dobrodružné literatury a filmu. Preferuje dějové složky příběhu, postavami bývají zejména kovbojové, indiáni a zlatokopové. Příběhy se odehrávají v prostředí Divokého západu a zpravidla vítězí dobro nad zlem.

Western proniknul i do sportu. Mezi nejznámější westernové disciplíny patří western shooting - westernová střelba a western riding - westernová jízda na koni, se kterou souvisí i rozmach chovu amerických, westernových, plemen koní.

Jako literární žánr vznikl western zhruba v první čtvrtině 19. století (James Fenimore Cooper, později Karel May) a velkého rozkvětu dosáhl zejména od počátku 20. století. Převážná většina knižních westernů se dá považovat za brakovou literaturu, existuje však celá řada autorů (např. Jack Schaefer), kteří povýšili tento žánr na skutečné umění.

Filmový western je tradiční žánr americké kinematografie. Za první film tohoto druhu je považována Velká železniční loupež (The Great Train Robbery), americký němý film z roku 1903 režiséra Edwina Stantona Portera (1870 – 1941).

/ Zdroj: Wikipedie, otevřená encyklopedie /

 WESTERNOVÁ MĚSTEČKA A RANČE
> Westernové městečko Šiklův Mlýn
> Westernové městečko Boskovice
> Ranč Kostelany
> Ranč Nevada - Smraďavka
> Westernové městečko Strážek

 DOPORUČENÉ ODKAZY
> Kdo vyhrál Bitvu u Little Big Hornu ...
> Co je to dýmka míru ...
> Co jsou mokasíny ...
> Jaký byl vztah indiánů a osadníků ...
> Jaká je historie westernového sedla ...

 GALERIE INDIÁNSKÝCH MOUDROSTÍ
Lepší vrabec v houští, než letící sup.

Kde není bolest, nic se nenarodí.

Žádný luk není špatný – všechno záleží na šípu.

Kdo má jednu nohu v kánoi a druhou ve člunu, spadne do řeky.

Nesuď nikoho, v jehož mokasínách jsi neušel alespoň jednu míli.

Jakmile zjistíte, že sedíte na mrtvém koni, je lepší sesednout.

Půdu nedědíme po svých předcích, ale půjčujeme si ji od našich dětí.

Nevíš, kdo je tvůj přítel, dokud se pod tebou neprolomí led.

Nepoučuj a sám budeš vynikat.

Dospělí mohjou dát dětem do života dva dary – kořeny a křídla.

To co tě zabíjí, není to, co děláš, ale to, co neděláš.

Staří vlci vlčata nekoušou .

Co není darováno, je ztraceno.

Když chceš chytit lososa, uvažuj jako losos! Když chceš spravit sprchu, uvažuj jako sprcha!.

Když vlk kulhá, starý zajíc skáče.
/ Severoamerické přísloví /

Cena tvého klobouku není měřítkem tvého rozumu.
/ Mexické přísloví /

 DIVOKÝ ZÁPAD

 

  POTÁBOROVÉ SETKÁNÍ:
Pozor: Potáborové setkání všech šerifů, kovbojů a dam z čeložnického Deadwoodu se ukuteční v sobotu 22. září 2007 v 15. hodin. Detailní informace najdete v letáčku.

  JAK BYLO NA DIVOKÉM ZÁPADĚ:
Jedenáct dní plných dobrodružství, zajímavých her a sportování prožily děti na letním stanovém táboře v Čeložnici u Kyjova pořádaném pod patronací staroměstského Střediska volného času Klubko. Táborový program byl motivován životem na legendárním Divokém Západě. Táborníci si vyzkoušeli rýžování zlata, zdokonalili se ve střelbě ze vzduchovky, prožili večer v saloonu, projeli se na koních, naučili se tančit country, setkali se s indiánským náčelníkem Sedícím Býkem, bojovali proti desperátům, zahráli si paintball. Při hrách a táborových činnostech se děti také učily dovednostem potřebným pro praxi reálného života – vzájemné komunikaci a spolupráci, ochotě pomáhat ostatním a samostatnosti. Ke spokojenosti táborníků kromě týmu zkušených táborových pracovníků přispěla i firma HAMÉ, která v letošním roce tábor sponzorovala. Velký dík HAMÉ posílají všichni táborníci.

Mgr. Karel Zerzáň

Historie:

  LETNÍ DĚTSKÝ STANOVÝ TÁBOR PRO ROK 2007 v ČELOŽNICÍCH:
Předpokládaný termín: Neděle 29. července – středa 8. srpna 2007.
Název tábora:
  
 
"Divoký západ" aneb "expedice po stopách statečných ochránců zákona, jejich krásných dam a neohrožených Indiánů bojujících za přežití své civilizace "
Propagační letáček: Stáhněte a přečtěte si
Detailní informace:
 
Stáhněte a přečtěte si broužurku s informacemi pro táborníky a jejich rodiče.
Tábor je pořádán: Pod hlavičkou "SVČ Klubko Staré Město".
Zaměření:
 
 
 
Pochopení života na divokém západě a způsobu prosazování práva v období divokého osidlování západní Ameriky v letech ~1840 - 1890.
Přihláška: Stáhněte a vyplňte přihlášku na tábor
Potvrzení č.1: Stáhněte a vyplňte potvrzení o bezinfekčnosti
Potvrzení č.2: Stáhněte a vyplňte potvrzení od lékaře
Co se právě děje: "Fotogalerie"
Servis pro vedoucí: Viz sekce "Programová podpora".


Ahoj kamarádi, letošní táborové téma nás zavede na západ Spojených států do poloviny devatenáctého století, do legendárních dob prvních přistěhovalců a zlatokopů, statečných kovbojů, neodolatelně krásných dívek, neohrožených pistolníků a do období válek „bledých tváří“ proti Indiánům. Společně budeme putovat po prosluněných prériích, naučíme se některým z kovbojských dovedností, budeme se věnovat střelbě, naučíme se tančit ve stylu country, při hrách zažijeme divoké potyčky a nečekaná dobrodružství, společně posedíme u táborového ohně v kruhu kamarádů pod oblohou plnou zářících hvězd … Pokud se rozhodnete vypravit se společně s námi na prázdninovou expedici na DIVOKÝ ZÁPAD, neotálejte a brzy odevzdejte vyplněnou přihlášku, neboť dny rychle ubíhají a dostavník do Čeložnice (Deadwood City) se začíná povážlivě naplňovat …
Těšíme se na letní dny prožité spolu s vámi!

 POVÍDÁNÍ O DIVOKÉM ZÁPADĚ - LOVCI Z HOR

Zatímco Divoký západ kovbojů a pistolníků se odehrával přibližně v letech 1860-1890 a Divoký západ Indiánů a vojáků v letech 1854-1891 a Divoký západ prvních vystěhovalců a zlatokopů v letech 1842-1876, ten pravý divoký Divoký západ se konal mnohem dřív, vlastně úplně nejdřív, zhruba v letech 1820-1840, v éře Rocky Mountain Fur Trade, kožešinářského obchodu ve Skalistých horách. Byla to doba tvrdých, volných chlapů, zvaných mountain men, lovců z hor, kteří žili na indiánském území, obcházeli ledové potoky a kladli pasti na bobry.

Tihle chlapi existovali sotva jednu generaci. Zmizeli na začátku čtyřicátých let, když se přestaly nosit módní doplňky z bobří kožešiny a chytání do pastí se přestalo vyplácet. (Stejně už byla většina bobrů ve Skalistých horách vychytaná.) Lovci z hor ovšem nebyli žádní cestovatelé, objevitelé nebo průkopníci uvědoměle razící cestu těm, který měli přijít po nich. Oni jenom lovili bobry. Plavili se po velkých řekách v dřevěných člunech, v kanoích z březové kůry nebo prostě na vorech, křižovali na koních a mulech americký Západ od Kansasu po Kalifornii, od písečných pouští Nového Mexika a Utahu až po deštné lesy Oregonu, a přitom jen tak, mimochodem, objevovali cesty, kterými dneska vedou dálnice a železnice.

Lovec z hor zavrhl civilizaci a odešel do doby kamenné. Stačilo mu pár věcí: pasti, puška, nůž, ševcovské šídlo, prach a olovo. Měl mezka nebo koně, jednoho nebo dva, jezdil v malých, náhodně sešlých partách, stavěl si sruby a žil s indiánskými ženami. Ty vydělávaly kůže a šily oblečení a chystaly horkou vodu, aby se zahřál, když večer přicházel promočený a vymrzlý od bobřích potoků. Žil jako Indián. Zatímco Indián se nedokázal změnit v bledou tvář, bledá tvář se dokázala změnit v Indiána velice rychle, když na to přišlo. Lovec četl z větví a z trávy, z pohybu zvěře a ptáků, věděl, co znamená tmavá skvrna na vodní hladině, čerstvě sedřená kůra ze stromu, zvířený prach na cestě. Dávno zapomněl, jak zní kostelní zvon a lomoz práce na farmě, a naučil se - stejně jako Indián - naslouchat pustině, kde ho každý podezřelý zvuk mohl varoval před smrtelným nebezpečím.

Pro lovce z hor nebylo nic neobvyklého, když narazili na zohavené mrtvoly svých druhů (hlavy - i s klobouky - naražené na kůl, těla prošpikovaná šípy). Pomsta byla jejich zákon. Pokud měli šanci, vystopovali Indiány, kteří ten „zločin“ spáchali, a naložili s nimi podobným způsobem. Stojí psáno, že lovci z hor stříleli po všem, co se hýbalo, a dokonce i po sobě navzájem a často zcela bezdůvodně. Poďobaný Jim Higgins z party Ewinga Younga se opil a dostal nápad zastřelit Velkého Jima Lawrence, a tak ho zastřelil.

Každé léto přijížděly do Skalistých hor handlířské karavany ze St. Louis. Lovci naložili na soumary, co za rok nalovili, a odebrali se na velké rendezvous, kde to za pár dní propili a prohráli v kartách. Když se jednoho dne vzpamatovali a zjistili, že jim nic nezbylo, vrátili se „domů“, aby s podzimem vyrazili na další dlouhý lov ...

 


[ ]