11. TÁBOR - "PIRÁTI Z KARIBIKU 2008"


 KDO JE TO PIRÁT
Pirát je někdo, kdo drancuje, okrádá, plení a loupí bez pověření (zmocnění) nějakého suverénního (nezávislého) státu na moři resp. mořských subjektech. Piráti obvykle přepadají jiné lodě, ale samozřejmě mají i své cíle na pobřeží. Činy pirátů podobné těmto se nazývají pirátství.

Život piráta byl někdy příliš krátký, někdy se ztratil z běhů dějin kamsi do ústraní a snad utrácel své bohatství nabité za roky na moři. Ovšem truhly plné pokladů jsou tu stále, protože kolem 90% všeho zlata a ostatních drahocenností nebylo ještě objeveno. Dna moří a oceánů jsou pokryty vraky lodí, ostrovy provrtány do hlouby země s důmyslnými pastmi a jeskyně zavaleny kamením, některé poklady skončili i v bahně močálů. Mapy pečlivě ukryty samotnými kapitány a zašifrovány do složitých kódů, vloženy do tajných skrýší zásuvek stolů, krabiček na tabák a tajuplných nerozluštěnných knih.

 RŮZNÁ OZNAČENÍ PRO PIRÁTY
Pirát pověřený k činnosti vládou je nazýván privatýr nebo korzár z tureckého Korsan, které se zase zdá býti odvozeno z evropského slova, které se postupně utvořilo z pojmu cursa, jež ve středověké latině nabývá významu “výprava, vpád, nájezd”.

Piráti operující v Západní Indii byli známí jako bukanýři (buccaneers). Slovo pochází z boucan, dřevěná obruba užívaná pro vaření masa (jinde zvaná barbacoa). Ty byly užívány francouzskými lovci zvanými boucaniers. Tito lovci se stali piráty a své jméno vzali s sebou. Tito piráti byli nakonec organizováni a jejich vrchol nastal, když se k nim přidal Henry Morgan (později se stal guvernérem). Bukanýři byli příležitostně zaměstnáváni jako privatýři (“státní” piráti).

 ZLATÉ MÁMENÍ
Po světě jsou prý ukryty stovky pirátských pokladů. Jejich „majitelé“ si je odložili na lepší časy, aby jednou mohli v pohodlí dožít své životy jako úctyhodní rentiéři. Málokomu se to však podařilo. Většina pirátských kapitánů byla zabita v boji nebo zatčena a popravena. Mnozí piráti zemřeli ve věznicích, jiní skončili v chudobě a bez prostředků, které by jim umožnily jejich poklady, ukryté kdesi na opačné straně zeměkoule, znovu vykopat. Mnohé z pokladů existují jen ve fantazii snílků, jiné však v jeskyních, pod pískem pláží nebo na mořském dně leží doopravdy. Často se o nich píše, informace o většině z nich se však bohužel značně rozcházejí. Mnohdy ani nelze odlišit pravdu od legendy. Existují desítky zaručeně pravých návodů, jak se k pirátským pokladům dostat, přesto je známo jen pár případů, kdy podle nich někdo doopravdy něco našel. Zlato nejen vábí, ale probouzí i závist, nenávist a strach. A tak je takřka jisté, že mnozí z těch, kdo k nějakému pokladu přišli, si to radši nechali pro sebe.

 DOPORUČENÉ ODKAZY
> Kde se ukrývají pirátské poklady?

 HAMÉ - Sponzor tábora
Tímto si dovolujeme poděkovat sponzorovi Hamé za produktovou podporu našeho tábora v roce 2007.

 

  INFO: přihlašování na tábor BYLO UKONČENO!


  LETNÍ DĚTSKÝ STANOVÝ TÁBOR PRO ROK 2008 v ČELOŽNICÍCH:
Termín tábora: 27. 7. – 6. 8. 2008
Název tábora:
  
"Piráti z Karibiku"
aneb "Honba za truhlou mrtvého muže až na konec světa"
Propagační letáček: Stáhněte a přečtěte si
Detailní informace: Broužurka s informacemi pro táborníky a jejich rodiče.
Kontaktní informace: Adresy a telefony platné během tábora.
Počet účastníků: 48 dětí ve věku 7-15 let. Seznam přihlášených.
Tábor je pořádán: Pod hlavičkou "SVČ Klubko Staré Město".
Informace o táborové motivaci:
 
 
 
Letošní táborové téma "Piráti" bylo vybráno účastníky tábora v roce 2007 v tajném hlasování. Rozhodli jsme se vyjít výsledkům ankety vstříc a pokusit se naplnit dětská očekávání. Toto téma se stalo u dětí populární zejména díky úspěšným filmům natočeným v nedávné době. Na celkové motivaci a náplni pracujeme od podzimu roku 2007.
Přihláška: Stáhněte a vyplňte přihlášku na tábor
Potvrzení č.1: Stáhněte a vyplňte potvrzení o bezinfekčnosti.
Potvrzení č.2: Stáhněte a vyplňte potvrzení od lékaře.
Co se právě děje: "Fotogalerie"

 POKLAD WILLIAMA KIDDA

Píše se 23. květen 1701, kapitána William Kidd je odsouzen za pirátství a popraven na břehu Temže. Končí život jednoho z nejznámějších korzárů všech dob, náš příběh ovšem právě začíná. Před popravou předal Kidd svému bocmanovi Nedu Wardovi truhlu s mosaznou tabulkou a nápisem „Truhla kapitána Kidda“. Ned Ward se svým vnukem Jackem objeví ve dvojitém dně truhly mapu, která je má zavést k ukrytému Kiddovu pokladu. Oba stojí na počátku napínavého dobrodružství plného pirátů, tajných zpráv, pirátských map a nebezpečí. Vydejme se společně s nimi na dobrodružnou cestu, na které jim budeme pomáhat se všemi šiframi, úkoly a záhadami, které kapitán Kidd připravil.

Tak sebou hejbněte vy mořský krysy! Napnout plachty, kormidlo doprava, vytáhnout kotvu! A přineste mi rum! Vyplouváme!

 VRAK LODI KAPITÁNA KIDDA NALEZEN! Prosinec 2007.
Američtí archeologové objevili vrak, po kterém přes 300 let neúspěšně pátraly stovky hledačů pokladů.
Archeologové z Indiana University pátral po vraku z podnětu vlády Dominikánské republiky. Jeho trosky nalezli v pobřežních vodách ostrova Catalina pouhé tři metry pod hladinou. Podle děl a kotev předpokládají, že se jedná o loď Quedagh Merchant, kterou zde Kidd zanechal roku 1699, kdy se vydal do New Yorku obhájit své pirátské skutky páchané v Indickém oceánu (neuspěl a o dva roky později skončil na šibenici). Dominikánská vláda chce vrak zcela odkrýt a ponechat na místě nálezu jako podmořské muzeum.
William Kidd získal v roce 1695 v Londýně korzárský patent, který mu umožňoval plenit pirátské nebo francouzské lodi, které se plavily v mezinárodních vodách.
Jednou z lodí, které zajal v Indickém oceánu, byl i arménský Kupec Quedagh. Loď, která vezla náklad zlata, stříbra a indického hedvábí, Kidd později potopil v Karibiku. Sám se pak na jiné lodi plavil do New Yorku, kde měl čelit obvinění z několika trestných činů.
Vrak lodi nyní archeologové objevili v mělké průzračné vodě asi 20 metrů od pobřeží ostrova Catalina, který náleží Dominikánské republice. Konstrukce lodi, poloha vraku a počet i typ lodních děl podle univerzitní zprávy zcela odpovídá historickým záznamům, které popisují Kupce Quedagha a jeho konec.

 


[ ]